0232 343 04 03
0530 407 00 78

ETEÇOM – Uygulayıcı Sertifika Kursu

ETEÇOM

(www.etecom.org)

ETKİLEŞİMSEL TEMELLİ ERKEN ÇOCUKLUKTA MÜDAHALE PROGRAMI

UYGULAMACI SERTİFİKA KURSU

 20 MART 2016 / İZMİR

EĞİTİMCİ:
Prof. Dr. İBRAHİM H. DİKEN

*Eğitimci, Prof. Dr. İbrahim H. Diken bu programın Türkiye’deki telif haklarına ve sertifika verme yetkisine sahip kişidir.

BELGE: Uygulayıcı sertifikası verilecektir.

 

KATILIMCI SAYISI: Kontenjan 40 kişi ile SINIRLIDIR. Son Kayıt Tarihi: 15 Mart 2016.
KİMLER KATILABİLİR:  Özel eğitim bölümü mezunları, zihinsel engelliler sınıf öğretmeni, psikolog, psikolojik danışman ve rehber öğretmen, çocuk gelişimi öğretmeni, okul öncesi öğretmeni, sosyal hizmet uzmanı ve özel eğitim alanında çalışan diğer uzman, eğitimci ve lisans öğrencileri.

KAYIT İÇİN:  0232 343 04 03
Prof. Dr. İBRAHİM H. DİKEN kimdir?

Dr. Diken, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Sınıf Öğretmenliği Bölümünden 1994 yılında lisans, 1998 yılında aynı üniversitenin özel eğitim bölümü, zihin engelliler ana bilim dalından yüksek lisans derecesini almıştır. Dr. Diken, 1999 yılında Yüksek Öğretim Kurumu’nun yapmış olduğu Lisansüstü Eğitim Sınavını geçerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurtdışı lisansüstü eğitim bursunu (Amerika Birleşik Devletlerinde Doktora bursu)  kazanmıştır. Dr. Diken, 2004 yılında Arizona Eyalet Üniversitesi, Özel Eğitim bölümü, Erken Müdahale/Erken Çocuklukta Özel Eğitim dalında doktora derecesini almıştır.

Dr. Diken, 2004 tarihinde Anadolu Üniversitesi özel eğitim bölümü, zihin engelliler ana bilim dalında “Yardımcı Doçent” unvanı alarak öğretim üyeliği görevine başlamış, Özel Eğitim alanında 2008 tarihinde “Doçent” unvanı ve 2013 tarihinde “Profesör” unvanı almaya hak kazanmıştır. Dr. Diken, Ocak 2014 tarihinden bu yana gelişimsel yetersizliği olan çocuklarla ilgili hem uygulama hem de araştırma yürütülen Türkiye’nin ilk ve tek enstitüsü olan Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü’nde müdürlük görevini yürütmektedir.

Dr. Diken’in 2002 yılından bu yana uluslararası ve ulusal hakemli dergilerde yayımlanan toplam 41 makalesi, 141 adet uluslararası ve ulusal kongre/konferans/sempozyum gibi organizasyonlarda sunulmuş ve bildiri kitaplarında özeti basılmış bildirisi bulunmaktadır. Dr. Diken’in, 2’si uluslararası ve 33 ulusal düzeyde kitap editörlüğü ve kitap bölüm yazarlığı bulunmaktadır. Dr. Diken’in uluslararası proje deneyimleri açısından 1 Avrupa Birliği Erasmus Plus projesinde koordinatörlüğü ve 1 AB projesinde koordinatörlüğü, 6 AB projesinde Türkiye yürütücülüğü/partner araştırmacılığı bulunmaktadır. Ulusal projeler bakımından ise 2’si TÜBİTAK 1001 programı ve 1’i TÜBİTAK 3501 programı kapsamında,  Dr. Diken 3 TÜBİTAK projesinde yürütücü olarak yer almıştır. AB ve TÜBİTAK projelerinin yanında, Dr. Diken’in 9 adet Anadolu Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi yürütücülüğü ve 2 adet UNICEF projesinde yürütücü ve araştırmacı görevleri bulunmaktadır.

Dr. Diken, Türkiye’de ilk ve tek olan Erken Çocuklukta Özel Eğitim Tezli Yüksek Lisans programını başlatmıştır ve program halen aktif devam ederek alana uzman kazandırmaktadır. Dr. Diken, ayrıca erişimi ücretsiz ve çevrimiçi yayımlanması bakımından, alanda ilk ve tek olan uluslararası hakemli derginin (International Journal of Early Childhood Special Education) kurucu ve halen baş editörüdür.